6 Kasım 2015

Geri Dönüşüm...Uzun zamandır GERİ DÖNÜŞÜM ile ilgili bir şeyler yazmak istiyordum. Genellikle gittiğim yerlerde GERİ DÖNÜŞÜM kutuları  var mı?, herkes topluyor mu?  diye bakıyorum. Fakat çoğu kimsenin toplamadığını görüyorum. Oysa GERİ DÖNÜŞÜM olabilecek pek çok şey çöplere atılıyor. Bu atılan ve geri kazandırılabilecek atıkları bir kutuda toplamak o kadar da zor olmasa gerek. Artık belediyeler bu kutuları temin ediyorlar, yeter ki siz isteyin.  

Atiklar

Ben Büyükçekmece Sinanoba’da oturuyorum ve apartmanımızın her katına belediye birer kutu getirdi. Katlarda herkes bu kutulara atıyor, GERİ DÖNÜŞÜM olabilecek atıkları.  Gün içinde evde ne kadar atıyoruz diye baktığımda, inanın bir kutu 2  günde doluyor.
Atiklar


Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi, ürünlerin doğada kayboluş sürelerine bakıldığında çok ama çok düşündürücü bir tablo söz konusu.  Oysa doğaya bu kadar zarar vermek yerine, doğaya kazandırsak ne kadar iyi olur. 
Atiklar


Bir ton kullanılmış kâğıdın geri kazanılması ile18 yetişkin ağacın kesilmesi, 4.100 Kw/saat enerjinin kullanılması, 25.900 litre suyun harcanması, 690 litre çöplük hacminin işgali, 30 kg hava kirleticisinin atmosfere salınımı  önlenir.

Çöp deyip atmayın, O bir hammadde…
Çöpe karıştırmadan, temiz olarak ayrı ayrı biriktirilen değerlendirilebilir atıkların, (her türlü kâğıt, cam, plastik (ve türevleri), alüminyum, polietilen vb ambalaj kapları) geri kazanımı ile doğal kaynaklarımızı korumuş, doğayı daha az kirletmiş, çöp miktarını azaltmış, ekonomiye katkı, enerji ve su tasarrufu sağlamış oluruz.

Atıklardan Neler Üretilebilir?
Kâğıt – karton atıklarından; kâğıt ve kâğıt ambalaj ham maddesi…
Süt, meyve suyu vb ambalaj atıklarından; çatı kaplama ve mobilya malzemesi…
Plastik atıklardan; otomobil yedek parçaları, pis su boruları, çöp kutuları…
Metal atıklardan; her çeşit metal malzeme, pencere çerçevesi, sprey kutusu…
Cam atıklardan; cam şişe ve kavanoz…

Atiklar


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok değerli, şimdiden teşekkür ederim.