8 Mart 2013

8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun

8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü
olarak kutlanmasını öneren Clara Zetkin


8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.
26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.


Kaynak: http://tr.wikipedia.org

Kadına yönelik şiddetin bütün dünyada hala yaşanıyor olması ve bunun bir türlü önüne geçilememesi, bütün dünya için acı verici. Şiddet zaten kimseye uygulanmaması gereken bir durum. Ama ne yazık ki ülkemizde her akşam haberlerde böyle bir olay görmek mümkün. Sokak ortasında karısını öldüresiye döven kocalar, diğer tarafta kızınını töre nedeniyle kendi elleriyle ölüme mahkum eden babalar... 
Hala bütün bunların önüne geçilemezken, bir de kadın zaman zaman siyasete karıştırılıyor. Artık bunlara bir son verme zamanı geldi de geçiyor. Sanırım cezaların daha büyük ve caydırıcı olması gerekiyor.
Eğitim şart diyoruz fakat bazen eğitimin de işe yaramadığını üzülerek görüyoruz. Küçücük kız çocukları hiç olamayacak yaşta ne yazık ki evlendiriliyor. Kimsenin yasa falan dinlediği yok. Al parayı ver kızı. Hiç birşey bu kadar basit olamaz. İnsan evladına veya karısına nasıl bu kadar zalim olabilir, anlamak zor.
Bırakalım kızlarımız okusunlar, kendi ayaklarının üzerinde yaşamayı başarsınlar, hayatlarını kazansınlar, en önemlisi birer birey olduklarını hissetsinler. 
Kadınların olmadığı, annelerin olmadığı bir dünya düşünülebilir mi?
       Bence düşünülemez...

8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok değerli, şimdiden teşekkür ederim.